fbpx

Online checkin - EN šablony

Online checkin – EN šablony

Dear (proměnná jméno hosta)

We would like to remind you that the date of your stay in (proměnná jméno hotelu) is approaching. To save you valuable time on your arrival, we offer you the option to pre-fill all the guests information in the accommodation card as part of your booking.

Click on this link to proceed to check-in form (Zde je nutné vložit dále uvedený odkaz směřující pouze na záložku online checkinu. Jediné co v odkazu upravte je ID vašeho profilu, tzn. nahradíte číslo 123456 Vaším ID https://booking.previo.cz/?hotId=123456&showTabs=checkin&lang=en)

Sign in using your e-mail: (proměnná email hosta)

and voucher number: (proměnná číslo voucheru)

We are looking forward to your visit. If you will have any more questions regarding your reservation, please do not hesitate and contact us.

Best regards,

(proměnná jméno hotelu)

(proměnná logo hotelu)

(proměnná telefon – kontaktní)

(proměnná email hotelu)


Dear (proměnná jméno hosta),

because your arrival to (proměnná jméno hotelu) is approaching we would like to inform you that you can use our online checkin. You can fill in all the details of accomodated guests in advance in order to save your precious time and minimize the time you will spend at reception .

Acces to online checkin is through this link. (Zde je nutné vložit dále uvedený odkaz směřující pouze na záložku online checkinu. Jediné co v odkazu upravte je ID vašeho profilu, tzn. nahradíte číslo 123456 Vaším ID https://booking.previo.cz/?hotId=123456&showTabs=checkin&lang=en)

Log in using your email: (proměnná email hosta)

and voucher number: (proměnná číslo voucheru)

Thank you for filling the accomodation cards in advance and we are looking forward to your stay!

Best regards,

(proměnná název hotelu)

(proměnná logo hotelu)

If you will have any more questions regarding your reservation, please do not hesitate and contact us.

(proměnná telefon – kontaktní)

(proměnná email hotelu)


Vložení odkazu na online checkin do textu provedete následujícím způsobem:

Jednotlivé proměnné do textu emailu vložíte přes tlačítko s písmenem „P“ v horní liště. Pak už pouze vyberete jakou proměnou chcete do textu vložit a ta se potvrzením vloží do samotného těla emailu.